ინდური აგროტექნოლოგიური პლატფორმა Arya.ag ინვესტორებს იზიდავს და მომგებიანობას ინარჩუნებს გლობალური ფასების ვარდნის ფონზე
ინდური აგროტექნოლოგიური კომპანია Arya.ag, რომელიც ფერმერებს სასაწყობო და სასესხო მომსახურებას სთავაზობს, $81-მილიონიანი ინვესტიცია მოიზიდა და რთულ საბაზრო პირობებშიც მომგებიანი რჩება.
ინდური აგროტექნოლოგიური კომპანია Arya.ag, რომელიც ფერმერებს მეურნეობებთან ახლოს მდებარე სასაწყობო ფართებსა და სასესხო მომსახურებას სთავაზობს, ინვესტორთა დიდ ინტერესს იწვევს. მიუხედავად იმისა, რომ გლობალურ ბაზარზე სასოფლო-სამეურნეო პროდუქციაზე ფასები მცირდება, კომპანია სტაბილურ მომგებიანობას ინარჩუნებს.
ინვესტორთა ინტერესი Series D რაუნდის ფარგლებში $81 მილიონიანი ინვესტიციით დაგვირგვინდა, რომელიც GEF Capital Partners-ისგან განხორციელდა. კომპანიის ინფორმაციით, მოზიდული თანხის 70%-ზე მეტი პირველადი კაპიტალია, დანარჩენი კი აქციების მეორად გაყიდვებს წარმოადგენს.
მსოფლიო ბანკის გაფრთხილებით, ექსტრემალური ამინდი, წარმოების ხარჯების ზრდა, სავაჭრო შეფერხებები და ბიოსაწვავის პოლიტიკის ცვლილებები სოფლის მეურნეობის ბაზრებზე დიდ გავლენას ახდენს, რაც ბიზნესებს ფასების მერყეობისა და ინვენტარის დანაკარგების რისკის წინაშე აყენებს. მიუხედავად ამისა, Arya.ag ახერხებს ამ სირთულეების დაძლევას, რადგან თავს არიდებს პირდაპირ ფსონებს სასაქონლო პროდუქციაზე და იყენებს მოდელს, რომელიც ფასების ვარდნისგან გამოწვეულ შოკებს შთანთქავს.
ბიზნეს მოდელი და ფერმერების მხარდაჭერა
Arya.ag 2013 წელს ICICI Bank-ის ყოფილმა მენეჯერებმა — პრასანა რაომ, ანანდ ჩანდრამ და ჩატანათან დევარაჯანმა დააფუძნეს. სტარტაპის მთავარი იდეა ფერმერებისთვის მეტი კონტროლის მინიჭებაა: მათ თავად უნდა გადაწყვიტონ, როდის და ვის მიჰყიდონ მოსავალი.
ნოიდაში ბაზირებული სტარტაპი ფერმერებს სთავაზობს:
• სასაწყობო ფართებს მეურნეობებთან ახლოს;
• სესხებს დასაწყობებული მარცვლეულის გარანტიით, რაც მათ გადაუდებელი ფინანსური საჭიროებების დაკმაყოფილებაში ეხმარება;
• წვდომას მყიდველთა ფართო წრესთან — აგროკორპორაციებიდან დაწყებული, გადამამუშავებელი საწარმოებით დამთავრებული.
ეს მიდგომა ფერმერებს საშუალებას აძლევს, თავი აარიდონ მოსავლის გაყიდვას უშუალოდ აღების შემდეგ, როდესაც ფასები, როგორც წესი, ყველაზე დაბალია.
მასშტაბები და რისკების მართვა
Arya.ag-ის მასშტაბები მას ტრადიციული ბანკებისა და სხვა აგრობიზნეს პლატფორმებისგან გამოარჩევს. კომპანია ყოველწლიურად დაახლოებით $3 მილიარდის ღირებულების მარცვლეულს აგროვებს და ინახავს, რაც ინდოეთის მთლიანი მოსავლის დაახლოებით 3%-ია. გარდა ამისა, პლატფორმა წლიურად $1.5 მილიარდის ოდენობის სესხების გაცემას უზრუნველყოფს.
აღსანიშნავია, რომ ფასების ვარდნის მიუხედავად, კომპანია უმოქმედო სესხების (NPA) მაჩვენებელს 0.5%-ზე დაბლა ინარჩუნებს. პრასანა რაოს განმარტებით, Arya.ag გასცემს სესხს დასაწყობებული მარცვლეულის ღირებულების მხოლოდ ნაწილზე და მუდმივად აკვირდება ფასებს. საჭიროების შემთხვევაში, კომპანია ითხოვს დამატებით უზრუნველყოფას (margin call), ნაცვლად იმისა, რომ თავად იზარალოს.
„ჩვენ არ ვართ დაზღვეულები რისკებისგან, თუმცა, რადგან სესხი სრულად არის უზრუნველყოფილი პროდუქციით, ფასების 90%-იანი ვარდნა პრაქტიკულად გამორიცხულია. 30%-იანი მარჟა და მუდმივი მონიტორინგი საშუალებას გვაძლევს, ვაკონტროლოთ დეფოლტის რისკები“, — აცხადებს რაო TechCrunch-თან საუბრისას.